Text Size Default Text SizeDefault Text Size Large Text SizeLarge Text Size Largest Text SizeLargest Text Size Print Print this Page

Committees

2016-2017 Committee Assignments

Committee assignments subject to approval at the Opening Faculty meeting on August 19.

Committee on Educational Policy*

  • Sarai Blincoe 
  • Doug Dalton
  • Adam Franssen (Senator)
  • Jackie Hall (Senator)
  • Brett Martz (Senator)
  • Shawn Smith, Chair
  • Bruce Speas
  • Ben Topham
  • Gena Southall, Liberal Studies
  • CAS:  Curriculum Committee Chair
  • CBE:  Curriculum Committee Chair
  • CEH:  Curriculum Committee Chair
  • CGPS: Curriculum Committee Chair
  • Ex-Officio (non-voting):
       Virginia Kinman, SACSCOC/SCHEV Liaison
       Registrar (serves as secretary)

Faculty Development and Research*

  • Chris Bjornsen (Senator)
  • Phil Cantrell (Senator)
  • Kellyn Hall
  • Melanie Marks
  • Michelle Parry
  • Larissa Tracy, Chair
  • Deborah Ulmer

Faculty Awards*

  • Amorette Barber
  • Scott Chapman
    Suzanne Donnelly
  • Connie Koski, Chair
  • Sean Ruday (Senator)
  • William Thomson
  • Linda Wright (Senator)

Finance and Planning*

  • Xun Bian (2019)
  • Jeff Halliday, Chair (Senator) (2017)
  • Brett Hursey (Senator) (2019)
  • Lissa Power-deFur (2019)

Committee on General Education*

  • Justin Contat (2019)
  • Lily Goetz (2017)
  • Melanie Marks (2016)
  • Sara Miller (2017) (Senator)
  • Derek Taylor, Chair (2017)
  • Tom Wears (2018)
  • Ex Officio:
  • Chris McGee
  • Joan Neff
  • Sarah Porter
  • Larry Robertson
  • Director, OAIR

University Lectures Committee*

  • Lisa Edwards-Burrs (2017)
  • Alex Hosterman (2018)
  • Robert Marmorstein (2017)
  • JoEllen Pederson (2017)
  • Nancy Riddell (2017)
  • Steve Samaras (2017)
  • Wade Znosko (2017) Chair
  • Student Members:
  • CBE: TBA
  • CAS: TBA
  • CEH: TBA

Library Advisory Committee

The committee elects a chair at the first fall meeting.

  • Cynthia Crews (2018)
  • Linda Lau (2018)
  • Frances Reeve (2018)
  • Yulia Uryadova (2018)
  • Dean of the Library (non-voting)

Cormier Honors College Advisory Committee*

  • Alix Fink, Dean, Chair
  • John Gaskins (2018)
  • Susan Lynch (2018)
  • Brett Martz (2016) (Senator)
  • Jennie Miskec (at large) (2017)
  • Melissa Rhoten (2019)
  • Carl Riden (2018)

Petitions Committee*

CAS:                                                                                                                             

  • Ben Topham (2018)                                                         
  • Danette Gibbs, alternate

CBE:

  • Ling Yang (2019)
  • Bob Cochran, alternate

EHS:

  • Ann Cralidis (2017)
  • Kellyn Hall, alternate
 

Committee on Promotion and Tenure Policies and Procedures*

  • Bill Abrams (Senator)
  • Vonnie Colvin
  • John Gaskins, Chair
  • Brett Hursey (Senator)
  • Theresa Kennon
  • Sara Miller (Senator)

Senior Honors Research Committee*

  • Xun Bian (2018)
  • Renee Gutierrez (2017)
  • Patricia Horne-Hastings (Senator) (2019)
  • Lacy Klinger (2019)
  • Lindsey Stokes (2019)
  • Andrew Yeagley (2019)
  • Wade Znosko, Chair (2019)
  • Ex officio: Alix Fink

Committee on Academic Outcomes Assessment and Program Review

  • Dale Beach (2017)
  • Amanda Christensen (2018)
  • Cynthia Crews (2017) (Senator)
  • Amanda Christensen (2018)
  • Laura Farrell (2018)
  • Virginia Lewis (2016)
  • Ex Officio:
  • Kathy Charleston, CGPS
  • Melinda Fowlkes, CBE, Chair
  • Ed Kinman, CAS
  • David Locascio, CEH
  • Linda Townsend, OAIR

Advisory Board for The Center for Faculty Enrichment*

  • Cheryl Adkins, CBE
  • Christopher Jones, CEH
  • Connie Koski, CPGS 
  • Christopher Labosier, CAS
  • Vicki Palmer, Library
  • Philip Poplin, CHC
  • Sarah Varela, CAS
  • Jenny Quarles, ITS
  • Linda Townsend, OAIR
  • Crystal Anderson, At-Large
  • Renee Gutierrez, Assistant Director
  • Pam Tracy, Café Director, Chair

Longwood Committee on Intellectual Property:

  • Ken Copeland
  • Steven Faulkner
  • Catherine Franssen
  • Chrystyna Kosarchyn
  • Regina Maldve
  • Scott McElfresh
  • Kenneth Pestka
  • Dean of the Library, Chair

Academic Technology Advisory Committee:*

The committee elects a chair at the first fall meeting.

  • Ann Bailey Yoelin
  • Gretchen Braun
  • Scott Chapman
  • Francisco Javier Fernandez Urenda
  • Tammy Hines
  • Mary Lehman (Senator)
  • Scott McElfresh
  • Surma Mukhopadhyay
  • Ling Yang
  • Kim Redford, Co-Chair
  • Jenny Quarles, Co-Chair 

Bookstore Advisory Committee* 

  • Karla Collins (2017)
  • Sujan Henkanaththegedara (2018)
  • Linda Wright (2017)

Parliamentarian

  • Jeff Halliday

Faculty Status and Grievances Committee

  • David Buckalew (2018)
  • Audrey Church (2017)
  • Eric Laws (2018)
  • Heather Lettner-Rust (2018)
  • Chuck Ross, Chair (2017)
  • Alternates:
  • Michelle Parry (2017)
  • Chris Swanson (2017)
  • Lissa Power-deFur (2017)
  • Cheryl Adkins (2017)

 

*Needs Senate Approval
**Needs Senate Endorsement